Türkçe ASMR l TokyoTreat Atıştırmalık Kutusu Açılımı I Yumuşak Sesle Konuşma, Hışırtı, Yemek Yeme

Home

Instagram: melodyasmr
Patron Nedir? Patreon’da kanalıma abone olan kişilere deniyor.
Patreon: http://patreon.com/melodyasmr
Patronlarım: Adem Balli, Vehbi Karatabak ve Gökay’a çok teşekkür ederim! (Thank you for supporting me on Patreon!)

ASMR nedir?

ASMR ‘nin Türkçe karşılığının anlamı en basit ifade ile “iç gıdıklanması” olarak tanımlanabilir. Doktorlar tarafından yapılan bilimsel tanımlaması ise “sürüngen beyin durumu” olarak ifade edilmektedir. ASMR olgusu beyinin duyduğu bazı seslerin (düşük desibel gücüne sahip sesler) beyinde uyandırdığı işitme temeline dayanan bir histir.
Hemen hemen herkesin tanıdığı fakat adını bilmediği birinden bahsedelim, Bob Ross. Bob Ross’u TRT de yayınlanan resim Sevinci isimli programdan hatırlarsınız. Kısık bir ses tonu ile konuşan ve kendisinden daha çok fırçasının sesleri duyulan Bob Ross, kendisini izleyen hemen herkese ASMR deneyimi yaşatmıştır.

Ayrıca ASMR deneyimini Bob Ross’u izlerken farkında olmadan yaşayabileceğiniz gibi günlük hayatından daha birçok noktasında yaşamış veya yaşıyor olabilirsiniz. Bu bazen makas sesi, defter sesi, fırça sesi, klavye sesi, çeşitli cisimlere tıklama sesi, çeşitli cisimleri tırmalama sesi olabilir. Ülkemizde özellikle gece uyuyamayan kişiler tarafından tecrübe edilen ASMR bir nevi tabir ile zihin meditasyonu olarak da ifade edilebilir.

What is ASMR?

If you have ever been in a situation that you found amazingly calming or relaxing, like getting a massage, getting a haircut, or listening to a soothing voice – and you just wanted to close your eyes and enjoy it for an extended amount of time – then you have probably experienced ASMR. Internet videos of individuals purposely simulating real-life ASMR triggers have grown widely popular in the last few years. Viewers find many of these videos as relaxing as real-life ASMR triggers and quite helpful for falling asleep, de-stressing, and providing comfort during a sad time.

Some individuals with clinical diagnoses of medical disorders report that these videos are helpful to their insomnia, anxiety, panic disorders and/or depression.

You might be interested in

LEAVE YOUR COMMENT

Your email address will not be published.